ZKKM NIE DLA lini 319 i 300

Drukuj
PDF

ZKKM i jego oświadczenie na temat likwidacji lini 319 i 300, z czego wynika że osoby korzystające z tych autobusów się nie liczą liczy się TYLKO KASA!

Więcej…

ZGOK w Balinie nie będzie kompostował na pryzmach

Drukuj
PDF

Choć raport środowiskowy, przedstawiony przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie, prezentował w zdecydowanie korzystniejszym świetle metodę kompostowania na pryzmach otwartych z wymuszonym napowietrzaniem - burmistrz Chrzanowa zadecydował, iż kompostowanie odpadów może się tam odbywać tylko w systemie zamkniętym.

Więcej…

Mikołajki

Drukuj
PDF
06.12.11r. był niezwykłym dniem dla uczniów  Szkoły Podstawowej w Balinie.

Więcej…

Bezodorowa metoda kompostowania

Drukuj
PDF

ZGOK w Balinie, dostosowując się do wymogów dyrektywy UE (nr 99/31/EC) oraz Ustawy o odpadach, ma zamienić się ze składowiska w prawdziwy Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, dzięki planowanej budowie kompostowni, a następnie sortowni wytwarzającej paliwo alternatywne. Wszystko według własnych, sprawdzonych technologii francuskiego koncernu Veolia. Przykładowo, kompostownia jaka tu powstanie, z wymuszonym napowietrzaniem przyśpieszającym proces stabilizacji i zapobiegającym emisji odorów, będzie kolejną taką instalacją zarządzaną przez Veolię - mówi Wojciech Smołka, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.

Więcej…

Wionek czy Wianek?

Drukuj
PDF
Ostatnio pojawił się na Forum Balina temat dotyczący nazewnictwa najwyższego wzniesienia w Balinie (Góra Wianek ok. 360 m n.p.m.). Sprawa dotyczy wymiany "o" na "a". Zgodnie z tradycja najwyższy punkt w Balinie nosi nazwę Wionek. Jednak wraz z postępem i rozwojem języka następuje wymiana "o" na "a" przez co ludzie współcześni wymawiają nazwę Wianek. Natomiast starsi mieszkańcy Balina od zawsze mówili Wionek i zapewne tak zostanie.

Jednak pytanie dotyczy tego, która nazwa jest poprawna geograficznie i którą powinno się używać lub propagować? Postanowiłem poszukać na temat naszego wzniesienia jakiś informacji w Internecie i wszystko, co znalazłem dotyczyło góry Wianek. Na mapach kartograficznych, które miałem okazje zobaczyć również widnieje nazwa Wianek. Musze również przyznać, że mi samemu także zdawało się, że prawidłowo nazwę wymawia się przez "a".

Jak więc widać w powszechnej opinii funkcjonuje nazwa Wianek, która wypiera nazwę tradycyjną Wionek. Pytanie brzmi czy używać Wianka a może pozostać, przy Wionku i propagować wokół tę właśnie nazwę? Zapraszam do zagłosowania w naszej sondzie.
Na koniec kilka cytatów ze stron w Internecie:

"Kolejnym ciekawym miejscem jest pozbawiony drzew kopulasty szczyt zwany Górą Wianek. Jest to doskonały punkt widokowy na okoliczne tereny. W Balinie Małym warto zwrócić uwagę na zachowane stare budynki mieszkalne i gospodarcze, z których część została zbudowana z lokalnego surowca - kamienia dolomitowego i wapiennego."
Miejski serwis informacyjny Chrzanów.pl

"U podstawy Góry Wianek rosną dla niej gatunki roślin: bylica polna (Artemisia vylgaris), koniczyna polna (Trifolium arvense), jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella). Szczyt góry porasta roślinność murawowa: wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias), jasieniec piaskowy (Jasione motana) oraz zawciąg pospolity (Armeria maritima ssp. elongata)."
Koło Ekologiczne I LO w Chrzanowie

Historia budowy Kościoła w Balinie

Drukuj
PDF

Z uzyskanego w 1930 r. spichlerza zaczęto wznosić Kościółek. Przerobiono dach, doprowadzono do porządku mury, wybito okna oraz przy pomocy murarzy i cieśli dobudowano drewnianą zakrystię. Zaczęto zbierać datki i tak oto spichlerz zamienił się w świątynię.

Więcej…

Gminne Święto Wiosny

Drukuj
PDF

1Dnia 05.05.2011r. w Szkole Podstawowej w Balinie odbyło się XIII Gminne Święto Wiosny. Tegoroczny konkurs  przebiegał się pod hasłem „To co śmieszy i bawi”. Nad konkursem czuwały Panie J.Pawlak i M.Taborska. Uczestniczyło w nim 35 recytatorów w dwóch kategoriach kl.I-III i kl. IV-VI .

Więcej…

Dni Patrona Szkoły Podstawowej w Balinie

Drukuj
PDF
Dni Patrona Szkoły Podstawowej w Balinie


Tegoroczne Dni Patrona Szkoły Podstawowej w Balinie zakończone 14.03.2011r. uroczystym apelem objęły szereg działań. Uczniowie klas 0-I projektowali „Pierniczki” kl.II-III wykonywały portret Mikołaja Kopernika, różnymi technikami plastycznymi, kl.IV- VI brały udział w turnieju międzyklasowym „Kopernikiada 2011”, przygotowywały prezentacje multimedialne poświęcone życiu patrona i projektowały „Pocztówkę z kosmosu” Napłynęło wiele wspaniałych prac, które zostały wyeksponowane na terenie szkoły. Uczniowie najlepszych prac zostali nagrodzeni. Klasa IV przygotowała scenki związane z życiem i działalnością wielkiego astronoma, które współczesnemu Mikołajowi wyjaśniały kim był wielki Polak noszący takie samo imię. Nad przebiegiem uroczystości czuwały Panie B.Tomaszek i J.Dulowska.

150-lecie szkoły w Balinie

Drukuj
PDF
Zbliża się 150-lecie szkoły w Balinie jako instytucji oraz 50-lecie obecnego budynku. Już teraz trwają gorące przygotowania do tej wielkiej uroczystości.
Naszym marzeniem jest, aby ten dzień był dla każdego mieszkańca Balina miłą chwilą powrotu do przeszłości, przyjaźni, miłości.

Więcej…

Wystawa Dzieje Balina otwarta dla zwiedzających.

Drukuj
PDF
Po raz pierwszy w historii Balina mieszkańcy i zainteresowani mogą zobaczyć dokumentacje i przedmioty świadczące o tożsamości naszej miejscowości.

Więcej…

Market Sąsiad w Balinie otwiera swoje podwoje

Drukuj
PDF
Już dziś w Sobotę (25.10.2008) od godziny 8 będzie można zrobić zakupy w nowo powstałym Markecie Sąsiad.

Więcej…

Newsletter