Chrzanowskie laboratorium testujące koronawirusa doposażone

Laboratorium uruchomiono 22 czerwca 2020 roku. Koszt sprzętu wyniósł prawie 260 tys. zł. Powiat przeznaczył na ten cel 160 tys. zł. Pozostałe środki przekazały gminy i sponsorzy.

Fot. Na spotkaniu z wicemarszałkiem województwa Łukaszem Smółką oraz wicestarostą Bartłomiejem Gębalą obecni byli m.in. ordynatorzy oddziałów chrzanowskiego szpitala

Placówkę udało się doposażyć w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej - pakiet medyczny 1. Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 607 541,82 zł, w tym: na dofinansowanie sprzętu medycznego do laboratorium COVID (m.in. komora laminarna) - 60 200,86 zł.

Natomiast w ramach umowy Małopolska Tarcza Antykryzysowa pakiet medyczny 2 chrzanowska lecznica uzyskała dofinansowanie w wysokości 1 960 000,00 zł, w tym na sprzęt medyczny dla laboratorium COVID (termocykler i ekstraktor) -   200 000,00 zł.

Obecnie materiał genetyczny do badań w kierunku SARS-CoV-2 dostarczany jest z następujących szpitali:

•         Kraków, Szpital w Prokocimiu (Dziecięcy)
  •         Kraków, im. Żeromskiego w Nowej Hucie
  •         Tarnów, Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza
  •         Limanowa, Szpital Powiatowy
  •         Wadowice, Szpital Powiatowy
  •         Oświęcim, Szpital Powiatowy
  •         Zakopane, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny
  •         Zakopane, Szpital Chorób Płuc
  •         Zakopane, Powiatowy Szpital Rehabilitacyjny
  •         Zakopane, Powiatowy Szpital im. Chałubińskiego
  •         Radziszów, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Dziecięcy
  •         Jaroszowiec, Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji

Od przyszłego tygodnia będą dostarczane wymazy z kolejnego - Szpitala im. Dietla.  w Krakowie.

Średnio wykonywanych jest około 100  badań dziennie dla w/w szpitali.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów szpital jest w trakcie wprowadzenia formy sporządzania wyników z badań w kierunku SARS-CoV-2 również w języku angielskim i niemieckim – informuje Artur Baranowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Czy wiesz, że…

W chrzanowskim laboratorium dokonuje się szybkiego diagnozowania nie tylko COVID 19, ale także boreliozy czy świńskiej grypy.

Źródło: www.powiat-chrzanowski.pl