Domki czekają na nowych lokatorów

Piętnaście wielopoziomowych, kilkupokojowych hoteli dla owadów stanęło we wtorek w kilku miejscach na terenie gminy. Wybudowano je i zamontowano w ramach eko-akcji „Trzebinia po stronie natury”.

Domki wybudowali osadzeni w trzebińskim zakładzie karnym. Wykonano je z drewnianych desek, w środku podzielono na segmenty. Każdy wypełniono m.in. szyszkami, wikliną, słomą, grubszymi gałązkami, zdrewniałymi łodygami, nawierconymi gałęziami. Sporą część potrzebnego do ich budowy materiału zebrali mieszkańcy gminy w ramach zorganizowanej jesienią zbiórki.

Jeden z domków dla owadów, jaki stanął w parku przy Dworze Zieleniewskich. Na zdjęciu: Mirosław Cholewa, zastępca burmistrza Trzebini oraz Agnieszka Malczyk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Trzebini, którzy nadzorowali montaż

Zapewnią one schronienie różnym gatunkom, między innymi: pszczołom, trzmielom, osom samotnicom, biedronkom czy motylom. Takie mini hotele umożliwią im budowanie gniazd i późniejszą hibernację.

Na zlecenie gminy domki zamontowano w parku przy Dworze Zieleniewskich, w parku przy Willi NOT na osiedlu Siersza, koło Urzędu Miasta w Trzebini, na osiedlu Widokowym, na osiedlu Piaski, w Młoszowej, Bolęcinie, Myślachowicach, w parku przy ul. Harcerskiej, a także na terenie dawnego zrekultywowanego składowiska odpadów.

Żródło: www.trzebinia.pl