•  

     

Kolejne dobre rozdanie dla Trzebini

 

Budynek Przedszkola Samorządowego nr 2 w Trzebini

Właśnie ogłoszono wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Trzebinia otrzyma pieniądze na dwa zadania. Pierwsze obejmuje renowację elewacji i dostosowanie budynku Przedszkola Samorządowego nr 2 do zaleceń przeciwpożarowych.

- Spełniło się nasze marzenie. Od dwunastu lat jestem dyrektorką placówki i przez wszystkie te lata zabiegałam o remont budynku. Wreszcie coś, co w pewnym momencie wydawało się wręcz niemożliwe, staje się faktem, za co bardzo burmistrzowi dziękujemy - mówi dyrektorka przedszkola Edyta Surowiec. W przyszłym roku placówka obchodzić będzie 110. urodziny. Wszystko wskazuje na to, że już w wyremontowanym budynku.

Obiekt wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zgodnie ze sporządzonym Programem Prac Konserwatorskich wymaga przeprowadzenia pilnych prac, obejmujących renowację elewacji ceglano-tynkowanej oraz okien. Kolejnym ważnym elementem projektu jest dostosowanie go do zaleceń przeciwpożarowych poprzez wydzielenie klatki schodowej w budynku, demontaż istniejących drzwi na klatkę schodową, montaż drzwi o odporności ogniowej, a także klapy oddymiającej w dachu, hydrantów wewnętrznych, instalacji oświetlenia awaryjnego, wyposażenie obiektu w gaśnice oraz kotłowni gazowej w instalację alarmową. Zadanie wyceniono na 408 163 zł. Dofinansowanie wynosi aż 400 000 zł.

- Wszyscy powinniśmy dbać o zabytkowe obiekty w naszej gminie. To nasza historia, nasza tożsamość. Te obiekty poprawiają jakość naszego otoczenia. Budynek przy ul. Ochronkowej służy nam od przeszło stu lat. Obecnie mieści się tam gminne przedszkole, które cieszy się ogromną popularnością wśród rodziców dzieci. Cieszę się, że wreszcie dostosujemy obiekt do stawianych mu wymagań. Ponadto, dzięki wykonanym pracom, zachowamy jego zabytkowy charakter i zabezpieczymy go przed dalszą degradacją – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk.

W budynku mieszczą się trzy oddziały przedszkolne

Kolejne zadanie, na które Trzebinia otrzymała pieniądze, to remont zabudowań przyklasztornych przy Kościele św. Barbary w Krystynowie. Na budynkach klasztornych rozpoczęto wymianę pokrycia dachowego, polegającą na wymianie płyt azbestowo-cementowych na pokrycie z blachy płaskiej oraz wymianę okien. Dzięki dotacji prace zostaną dokończone. Przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji, wymianę pokrycia dachu, uszkodzonych elementów drewnianej więźby dachowej, orynnowania oraz obróbek blacharskich, a także remont kominów  i wymianę stolarki okiennej na okna drewniane. Całość szacowana jest na pół miliona złotych. Na ten cel przyznano z rządowego programu 490 000 zł.

Przypomnijmy, to kolejne dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w tym roku. Wcześniej gmina otrzymała blisko 1 200 000 zł na renowację okien i elewacji Dworu Zieleniewskich, a także drzwi wejściowych do Bazyliki Mniejszej.

 

Źródło: www.trzebinia.pl

Script logo