Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej kolejny raz doceniony na Orawie

Na 7. Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich - Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce Grand Prix zdobył spektakl "Historia żółtej ciżemki" w wykonaniu Teatru Ludowego Tradycja z Okleśnej w gminie Alwernia. Nagrodzony spektakl będzie reprezentował województwo małopolskie na Międzywojewódzkim Sejmiku Teatrów w Bukowinie Tatrzańskiej.

Adaptacji znanej powieści Antoniny Domańskiej dokonał Zbigniew Klatka przy współpracy z Marcinem Kobierskim, aktorem Teatru Bagatela w Krakowie, który także wyreżyserował przedstawienie i dobrał muzykę.

- Ta nominacja szczególnie cieszy liczny, wielopokoleniowy zespół Tradycji. Otwiera szanse uczestniczenia w ogólnopolskim sejmiku teatrów w Tarnogrodzie (woj. lubelskie), gdzie Tradycja w minionych latach święciła kilkakrotnie wielkie sukcesy – podkreśla Zbigniew Klatka z Teatru Ludowego Tradycja.

Konkurs adresowany był do młodzieżowych i dorosłych teatrów amatorskich z województwa małopolskiego, działających w środowisku wiejskim oraz małych ośrodkach miejskich.

Impreza kontynuuje ideę spotkań zespołów teatralnych, które do 2011 roku odbywały się w Czarnym Dunajcu w ramach Przepatrzowin Teatrów Regionalnych Małopolski. Najlepsze grupy rekomendowane są do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Organizatorem wydarzenia było Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, współorganizatorem Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.

„Historia żółtej ciżemki” A. Domańskiej w adaptacji Zbigniewa Klatki:

Reżyseria – Marcin Kobierski

Asystent reżysera – Zbigniew Klatka

Scenografia - Ryszard Baka

Kostiumy - Zofia Węgrzyn w konsultacji z Anetą Lenar

Rzeźby do spektaklu - Edward Górecki

Ciżemki - Bogdan Maślanka

Światło i dźwięk - Józef Szymocha.