Rozpoczyna się remont Dworu Zieleniewskich

Podpisanie umowy z Robertem Jelonkiem, prezesem zarządu spółki Kamieniarka. Firma ma duże doświadczenie. Na zlecenie AGH zajmuje się m.in. renowacją Zespołu Pałacowo – Parkowego w Młoszowej. Ma na swoim koncie również prace w zamku Książ w Wałbrzychu

Zadanie obejmuje wymianę stolarki okiennej i orynnowania, a także renowację elewacji wraz z dekoracją architektoniczną części nadziemnej. Koszt przedsięwzięcia wynosi 795 153 zł, w tym aż 779 250 zł Gmina pozyskała na ten cel z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Prace nie będą kolidować z działalnością kulturalną dworu.

- Aczkolwiek utrudnień, szczególnie w momencie wymiany okien, pewnie nie unikniemy. Tak postaramy się jednak wszystko zorganizować, by zaplanowane wydarzenia się odbyły – zapowiada Mirosław Witoń, kierownik Dworu Zieleniewskich w Trzebini.

Historia Dworu Zieleniewskich w Trzebini sięga XIV wieku. Na przestrzeni kolejnych lat zmieniali się właściciele posiadłości, jak i sam wygląd obiektu. Dzisiejsza nazwa pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla w Trzebini. W 1983 roku dwór odkupił Skarb Państwa. W połowie 1991 roku przeszedł na własność Gminy Trzebinia. W 1996 roku zakończyła się jego odbudowa. Dziś budynek wymaga prac remontowych. Zgodnie ze sporządzonym Programem Prac Konserwatorskich należy wykonać prace w zakresie stolarki okiennej i orynnowania, renowacji elewacji wraz z dekoracją architektoniczną części nadziemnej.

• Zlecone prace pozwolą na zachowanie naszego pięknego zabytku na kolejne lata. Pozwolą także na dalsze użytkowanie i udostępnianie go mieszkańcom. Jestem przekonany, że Dwór Zieleniewskich będzie służył miastu i jego mieszkańcom przez wiele kolejnych lat – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk.

Mirosław Witoń, kierownik Dworu, burmistrz Jarosław Okoczuk, Robert Jelonek, prezes zarządu spółki Kamieniarka, a także Andrzej Doniec, inspektor nadzoru oraz Anita Doniec, odpowiadająca za nadzór konserwatorski

Żródło: www.trzebinia.pl